titulka uz nekupujem

7 veci, ktoré už nekupujem

V dnešnej uponáhľanej dobe sa čoraz viac ľudí snaží prehodnotiť svoj konzumný spôsob života a obrátiť sa k minimalizmu a udržateľnosti. Vo svete plnom prebytkov a nekonečných možností nakupovania, je dôležité zastaviť sa, a zamyslieť sa nad tým, či všetko, čo vlastníme a kupujeme, naozaj potrebujeme.

V nasledujúcom článku sa podelím o svoju osobnú skúsenosť a predstavím ti 7 vecí, ktoré som sa rozhodla prestať kupovať. Verím, že môj príbeh ťa inšpiruje k zamysleniu sa nad vlastnou spotrebou a možno aj k tomu, aby si urobila kroky k jednoduchšiemu a zmysluplnejšiemu životu.

Magazíny, časopisy

Kedysi som bola doslova zberateľkou časopisu Muscle and Fitness, alebo ďalších fitness časopisov, alebo časopisov, kde riešili chudnutie, pohyb a zdravú výživu.

Časom sa kôpky zväčšovali a ja som čim ďalej menej čítala, lebo som všetko našla na nete, v kurze alebo v knihe a v článkoch sa témy a obsah začal len opakovať a menili sa len mena a fotografie nových a starých celebrít zo sveta fitness alebo chudnutia. A aj tak som v nich nenašla tajomstvo chudnutia. Skratky nefungujú.

casopisy Diéta, fitness, fit štýl, Muscle and Fitness
Posledný časopis bol časopis Diéta 05/2022

Bižutériu

Kedysi sa mi veľmi páčilo, ako ženy dokázali zladiť oblečenie s doplnkami a šperkami. Tak som si do kupovala šperky k oblečeniu, lenže časom som stratila prehlaď a nosila aj tak len striebornú retiazku, ktorá bola pevná a nezachytávala sa mi. Nedávno som si zo Slovenska doniesla posledné veci z pivnice a tam som objavila obrovskú škatuľu bižutérie. Hneď prvá myšlienka: super, môžem dcérke dať na hranie. Lenže je toho priveľa.

Momentálne nosím len náušnice striedam zlate a strieborne, lebo na ostatne kovy mam alergickú reakciu. Uvedomila som si, že mi stačí mat menej ale kvalitnejšie šperky a starej bižutérii sa postupne zbavujem. Korálky sem tam používame na navliekanie a vytvárame si vlastne náhrdelníky, alebo postavičky.

Nepohodlne topánky.

Ako mamina dvoch deti ani nemám šancu lodičky na vysokom podpätku, kde použiť. A len predstava ako bežím za deťmi v podpätkoch, ktoré sa rozbehnú na každú stranu, mi je absurdná. Mame tu preliezky, okolo, ktorých je piesok. Len si predstav ako sa ti opätky zabárajú do piesku 😀

Sexi opätky sú krásne na obrázku, na fotení, ale inak …Kým som nemala deti, sexy lodičky som si nakupovala, ale veľmi nenosila, pretože po hodine  nosenia mi nabehli pľuzgiere a trpela som kým som sa neprezula. Koľko vyhodených peňazí.! Po pôrodoch sa mi aj chodidla zväčšili o jedno číslo a ja som sa musela rozlúčiť s lodičkami, ktoré mi boli malé a len zaberali miesto. Teraz si veľmi rozmýšľam, ci si kúpiť sexi vysoké lodičky na špeciálnu príležitosť, alebo lodičky na nízkom opätku, v ktorých vydržím aj niekoľko hodín.

Doplnky výživy

Vitamíny, doplnky na chudnutie, proteíny. Prečo? Lebo keď som si ich kúpila a zabúdla som ich brať a pri kontrole dátumu spotreby, som zistila, že všetko je už po záruke. A keď som brala aj poctivo nejaké obdobie, nezbadala som rozdiel. Preto sa snažím konzumovať viac zeleniny a ovocia, pravidelne sa hýbať, a nie hneď brať svetre a kabát, keď je kus chladnejšie( jednoduché otužovanie). 

Laky a jesenná dekorácia

Make-up a lak na nechty.

Dakedy dávno, keď sa piesok lial a voda sypala, alebo éra pred deťmi, som mala záľubu v kozmetike a sledovanie YouTube beauty videí, ako sa maľovať, a ktoré produkty sú super ako sa s nimi pracuje. A maľovala som sa aj len tak pre radosť. Narodilo sa mi prvé dietko a mali sme prehodený režim, deň bola noc, noc bol deň a mňa ani nenapadlo sa namaľovať, riešila som niečo iné.

Obdivovala som maminy, ktoré majú malé deti a vyzerajú fantasticky, namaľovane a upravené… a ja? Kruhy pod očami, bola by som rada za sprchu a umyte zuby a nie ešte si hodiť omietku. Vtedy som začala objavovať tému minimalizmu, jednoducho som chcela viac času pre seba a menej času venovať zlodejom času. Zistila som, že aj kozmetika ma dátum spotreby. V prvej vlne som vyhodila všetko po záruke- zdravie je dôležitejšie!

Aviváž

Niekto mi povedal, že nekupuje a ja som to skúsila tiež. A výsledok? Oblečenie vonia z pracieho prášku, tak ci tak. Nebolo to hneď. Oblečenie som prala bez aviváže ale do sušičky som nakvapkala par kvapiek éterického oleja, lenže zistila som , že mi to vadí, a prestala som aj éterické oleje dávať do sušičky. Najkrajšia vôňa bielizne je keď bielizeň vyschne na slnku. 3 roky už nekupujem aviváž a bielizeň vonia. 

Soľ do kúpeľa

Už nemáme vaňu. Sme sa presťahovali 🙂

Bonus: Permanentka do fitka

Dvakrát som to v Nemecku skúšala, ale bolo takže skĺbiť život a fitko, najmä popri deťoch. Tu sú fitka, ktorým musíš rok platiť, či chodíš alebo nie. Spisuje sa zmluva a vypovedať lehotu môžeš najskôr 3mesiace pred ,,výročím” inak sa ti automaticky zmluva predĺži o ďalší rok a ty to musíš platiť. Dvakrát som stupila do rovnakej rieky, tretíkrát to už nespravím! Nahradila som to domácim cvičením, prechádzkami( kočíkovaním ) a po novom aj behom.

Čo si prestala nakupovať alebo  čo by si chcela prestáť nakupovať?

Niekedy je to len o sebareflexii. Jednoducho sa pozri na svoj posledný rok, čomu venuješ pozornosť a zo si zbieraš len zo zvyku. Ja som to mala tak s časopismi, kupovala som si fitness, časopisy, ale aj tak som ich prestala čítať, len som si popozerala obrázky, zasnívala: ,, Bolo by pekne mat takéto telo.” a zavrela časopis a hodila na kopu. Časopis zdražel a mne už bolo ľúto míňať na niečo, čo už nepoužívam.

Zažila si niečo podobne? Napíš mi dole do komentárov svoj pohlaď. 

S láskou Zuzka.

Ak ťa téma minimalizmu zaujíma, prečítaj si článok: Rok bez nakupovania!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore