laptop a nemcina

Moje pokroky s učením sa jazykov

K písaniu sa vždy dostanem, keď si robím sebareflexiu. Myslím, že je to málo, ale sľubujeme, že sa polepším.

Aké jazyky sa učím? Angličtinu, nemčinu alebo iný?

Vedieť cudzí jazyk je v tejto dobe tak trochu nevyhnutnosť, keď chceš mat ľahší život. Ak chceš cestovať najviac sa ti zíde angličtina. Ak chceš dobru prácu potrebujes anglictinu, ideálne, keď vieš ešte ďalší cudzí jazyk. angličtina sa začína považovať za samozrejmosť. Aj preto je na mojom zozname angličtina. Momentálne som na pasívnej B1 úrovni, teda rozumiem videám na YouTube, ktoré sledujem. Rozumiem kurzom na Udemy alebo Skillshare.

Lenže, čo ak pracuješ v Rakúsku alebo Nemecku? Potrebuješ nemčinu. Ale aj v rámci Nemecka a Rakúska, ak chceš robiť niečo iné ako upratovačku alebo opatrovateľku potrebuješ lepšiu nemčinu. Preto sa ma nemčina veľmi týka. Keďže žijeme v Nemecku je pre mňa nevyhnutná.

A čo jazyky, ktoré sa mi páčia a len by som sa ich chcela naučiť?

Podľa odporúčaní od polyglotov alebo iných lektorov, je najlepšie sa naučiť jeden jazyk a potom prejsť na druhy. Ak nie je iná možnosť a trvám na dvoch jazykoch tak je dobre si vybrať jazyky z rôznych jazykových rodín, napríklad germánsky jazyk je nemčina a francúzština je románsky jazyk.

Keďže angličtina a nemčina patria medzi západogermánské jazyky sa nám ťažšie učia a dosť pletú slovíčka. To je moja skúsenosť. Na škole sme mali povinnú latinčinu, angličtinu aj nemčinu. Jazyky mi veľmi nešli, ale ma prenasledujú do dnes 🙂 .Doplnenie: Mám dyslexiu a disgrafiu, ťažšie a dlhšie sa učím, ale aj stým sa da pracovať.

jazyky, ktore sa učis?

Dlho som sa nevedela zmieriť s predstavou, že sa mam ucíť len nemčinu a odsunúť bokom angličtinu, ktorú som mala radšej. Dlho som sa držala oboch jazykov a s presvedčením, že nemám talent na jazyky som sa nútila do učenia a vzdávala som sa a stále dokola.

Každý problém má svoje riešenie aj jazyky!

Pred dvoma rokmi som spoznala Jazykový mentoring a ja som objavila svet, ktorý som predtým nepoznala. Spoznala som metódy  ako sa učiť, začala som sa učiť ako si určiť priority a uvedomila som si, že je to beh na dlhú trať a niekedy je potrebné si aj sadnúť za stôl a robiť si aj cvičenia.

Ale! Je tu ale 🙂 Po dvoch mesiacoch s Jazykovým mentoringom som sa zbavila nechuti k nemčine a mala som progres. Jazykový mentoring je kus ako droga 😀 Dostaneš veľký balíček motivácie, podpory, informácii a spoznáš zaujímavých ľudí. Aj keď nemáme platenú spoluprácu, budem ich odporúčať, lebo mi zmenili život a odštartovali záujem vedieť viac!

Ako som na tom teraz?

Úprimne? Mám výčitky. Moja pozornosť je roztrieštená a milión časti. Toľko som si naložila, že neviem, čo skôr, alebo som zaseknutá a neviem sa posunúť ďalej. Na nápady treba niekedy aj nič nerobiť 😀 aby mali kedy prísť.

Spať k jazykom. Priorita mala byť nemčina. Realita je, že som sa venovala viac podnikaniu a hľadala aj informácie v angličtine, takže som bola angličtinou obklopená aj 2h denne a nemčinou možno 15minut.

Plány a realita niekedy sú strašne vzdialene.

Keďže len 2 týždne chodia moje obe deti do škôlky je to pre mňa niečo nove, novy režim.

Predstav si ako som si mesiace predstavovala, čo všetko budem robiť, keď budem mat poldňa voľna. Budem pravidelne cvičiť, každý deň sa budem hodinu učiť nemčinu a najmä gramatiku, potom práca a keď pôjdem pre deti, od toho momentu sa budem venovať len deťom.

konferencia umeni jazyku

Keď prišla realita ja som od radosti nevedela, čo skôr. Vytiahla som si môj dlhy zoznam úloh, ktoré chcem zvládnuť kým nastúpim do prace v Nemecku. Položka po položke, ako usilovná včielka 😀

Lenže som zabudla na svoje dlhodobé pravidelnosti ako je nemčina, cvičenie a môj manžel. Môj muž mal tiež inú predstavu o tom ako bude vyzerať naše doobedie, keď deti sú v škôlke a mi konečne po 5rokoch sme zrazu samy 😀 Aj to potrebuje čas aby sa to utriaslo a každý sa mohol realizovať.

Čo sa mi podarilo?

Kontakt a záujem o jazyky ostal. V nemčine som viac komunikovala, čo bolo moje minimum pre jazyky. Angličtinu som viac používala. Zúčastnila som sa konferencie viacjazyčnej výchovy  a momentalne prebieha aj konferencia Umení Jazykov, ktorý by ťa mohol zaujímať. Klikni sem.

Tento článok nie je sponzorovaný a verím, že ti pomôže. Ak ťa táto téma zaujíma, prihlás sa do odberu noviniek alebo sleduj moje ďalšie články tu.

S pozdravom Zuzka.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore