rok bez nakupovania

Rok bez nakupovania! Ako začať?

Neviem, či ti je známy projekt No buy Year, ale skúsim ti ho priblížiť.

Keď som čakala svoje prvé dieťa na YouTube som našla babu, ktorá rozprávala o tom ako sa snaží nenakupovať a zároveň sa snažila zredukovať veci, ktoré  má.

V tom čase som mala veľkú mániu na tri kategórie: kozmetika, oblečenie a detská výbavička. Rok bez nakupovania som neabsolvovala, ale kozmetiku a oblečenie sa mi podarilo dostať pod kontrolu.

Prešli tri roky a moje preferencie sa menili. Prišla som na to, že kozmetiku a oblečenie som nahradila inými kategóriami: éterické oleje, hračku, knihy, veci na chudnutie, online produkty.  Boli to obdobia, nie všetko naraz, i keď predvianočné obdobie bolo náročné😄

Pred pár dňami som si vypĺňala sprievodcu a vyhodnocovala som si minulý rok. Keď som videla, koľko som do seba investovala (na tomto nič zlého nie je a som za to vďačná) a zároveň, koľko finančne zlých rozhodnutí som urobila, rozhodla som sa, že je správny čas na Rok bez nakupovania (No buy Year).

Čo je to No buy Year?

Rok bez nakupovania je obdobie, kedy nenakupujeme veci, s ktorými máme tak trochu problém, alebo kupujeme viac než potrebujeme. Pre niekoho to môžu byť topánky, knihy, oblečenie kozmetika, online kurzy, hračky, dekorácie…  Rok bez nakupovania neznamená, že nič nebudeš kupovať., ale len tie veci, pre ktoré máš slabosť. Samozrejme povinné platby ako nájom, strava, školné,…platíš, toho sa Rok bez nakupovania netýka. Preto je potrebné si správne nastaviť  jasné pravidlá a vedieť svoje  PREČO a čo je tá moja slabosť.

Tvoje Prečo

Napíš si všetky dôvody, ktoré ta napadnú.

Moje prečo je jasné. Chcem ušetriť. Som ešte na materskej a všade počujem ako má všetko zdražieť a ja si chcem na par vecí našetriť.( na toto sú dobre zoznamy, zoznam želaní) Minulý rok som do seba investovala až až. Aj teraz dobieham kurzy, ktoré som si minulý rok kúpila. O knihách, e-knihách, audio knihách ani nehovorím. Mám, čo čítať ďalšie dva roky. V podstate tento rok chcem po dokončovať začaté, niečo pretriediť a voľný čas venovať radšej deťom a zážitkom ako nakupovaniu.

rok bez nakupovania

Vytvor si pravidlá

Keď už vieš svoje ,,Prečo“ nastav si svoje ciele a ako ich chceš splniť. Aké kroky urobíš akými pravidlami sa budeš riadiť?

Moje pravidlá

Knihy:

  • žiadne nové knihy
  • Kniha môže ku mne prísť len ako dar.
  • Ak po nejakých knihách túžim napíšem si ho na wishlist, možno po čase, ma už nebude lákať
  • Existujú požičovne kníh ala knižnice, knihy od rodiny, známych..
  • Mám predplatné na Kindle program, takto budem nútená skôr čítať nemecké knihy.

Domácnosť:

  • Žiadne dekorácie, nové kvety, doplnky, ani nič, čo by bolo nevyhnutné
  • Čistiace prostriedky môžem kúpiť len vtedy keď dôjdu, nezásobovať do zásoby
  • Môžem kúpiť len ak sa niečo pokazí a my to potrebujeme.

OBLEČENIE:

  • chcem schudnúť, takže nie je potrebné nič kúpiť, do kým neschudnem.
  • Mám dosť oblečenia aj v iných veľkostiach, skôr by prospelo triedenie.
  • Detské oblečenie pravidelne triediť a dokupovať len aj to naozaj potrebné.

Online produkty:

  • Žiadne nové kurzy, až na jeden, ktorý som plánovala už minulý rok.
  • Dokončiť alebo zopakovať tie ktoré mi končia a chcela by som si niečo  pripomenúť, zapísať.
  • Kozmetika: žiadna nová, do spotrebovať a kúpiť až keď mi produkt dôjde.

Ostatné:

  • Vytvoriť si budget, ktorý môžem mesačne minúť
  • Ak si chcem kúpiť niečo pre radosť alebo za odmenu môže to byť len jedna vec do mesiaca.

 

Tvoje pravidlá môžu vyzerať inak. Dopraj si čas.

Nastavenia

Pozri si účet v banke ako si na tom a kde peniaze míňaš. Taká revízia účtov alebo domáceho účtovníctva, nie je zlá. Vďaka tomu som zistila, kam mi peniaze miznú.

Nastav si sporenie. Je na tebe, či do obálky, sporiaci podúčet, do fondov, alebo do hocičoho iného. Je to na tebe. Nemusíš vôbec, ale aspoň si nastav budget, koľko môžeš maximálne minúť za mesiac.

Akčné kroky

Svoju hojnosť, ľahkosť a slobodu môžeš podporiť tým, že si prejdeš svoju domácnosť a začneš upratovať. Ten čas, čo získaš môžeš venovať triedeniu, vyraďovaniu vecí, ktoré neplnia už účel. Sú zastrčené a možno objavíš veci, ktoré si si chcela kúpiť a zabudla si, že ich máš doma. Ja som tak objavila nové oblečenie, ktoré  som nosila pred druhým tehotenstvom.

Veci, ktoré nechceš, môžeš darovať, predať a pri najhoršom vyhodiť.

Hlavne sa nevzdávať.

ZR

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore