veľryba maľovaná fixkami

Maľovanie a kreslenie mi odhalili niečo čo som nevedela

Som dáko mimo tela a na to odpovedá aj moje telo. Bola som na workshope Zuzky Zamat. Workshop bol o písaní a cez písanie sa dozvedieť viac o sebe. Zaujalo ma to pre to samotne písanie, lebo malé dievčatko vo mne túži  raz napísať knihu. Len neviem o čom a to je aj môj život. Cely život sa hľadám  a zisťujem v čom som dobra. Mam okolo seba ľudí, v ktorých vidím ich kvality a v čom sú dobrý. Tlieskam im a obdivujem ich. jedine čo im závidím je to v čom majú jasno alebo vedia ich smer, v čom sú dobrý. Aj ja chcem vedieť tu svoju doménu, nie tu odkukanú.

Maľovanie a kreslenie

Poslednej dobe som prepadla kresleniu a maľovaniu, skúšam si rôzne techniky a zisťujem, že mi je to ľahké. samozrejme začínam od tých najjednoduchších. Lebo keď vidím dáke veľdielo je to veľké sústo a to viem, že by som nezvládla. Tak si hľadám techniky adekvátne mojej aktuálnej úrovne, čo sa mi zdá ľahké tak to jednoducho skúsim a teším sa z výsledku.

Kreslenie na záhrade, tréning oka
Kreslenie na záhrade, tréning oka

Myslím, že je to aj metafora, lebo pri iných veciach, niektoré veci chcem ako keby preskočiť alebo urýchliť.

Ďalšia zaujímavosť je, že keď som bola dieťa len som skúšala kresliť, nikto mi neukázal ako a bola som nespokojná so svojimi kresbami a časom som to uzavrela s tým, že nemám talent alebo neviem kresliť. Teraz ma zaujalo nejaké video v nemčine o kreslení (hľadala som ďalší materiál na učenie sa nemčiny) a pán povedal, že ani on nemal talent a rozdiel medzi talentovaným a netalentovaným je len rýchlosť ako sa naučí kresliť. Rozhodla som sa mu veriť. Oslovilo ma to, lebo jeho kresby vyzerajú parádne a  aj ja by som chcela vedieť tak kresliť. Začala som vyhľadávať podobne videa a nakoniec som si kúpila kurz  a začala kresliť podľa jeho návodu a hneď boli výsledky a žiadna frustrácia.

Motýľ maľovanie akvarelovými fixkami
Motýľ maľovaný akvarelové fixky

Netrápila som sa hodiny, dni, roky neúspešnými pokusmi rovno som si išla po návod ako na to, taký urýchľovač. A v podstate mne išlo len o zábavu a oprášiť detské hobby. Zároveň mam pocit, že som momentálne kreatívnejšia a mam plno nápadov. Verím, že v blízkej dobe sa to odzrkadli aj na stránke. Tak sa nezabudni sa prihlásiť na odber noviniek aby ti nič neuniklo.

Prehodnotiť si priority je základ

Možno niekedy fakt stačí si upratať priority, vybrať si jednu hlavnú na ktorú sa na určite obdobie zameriam a nájsť si človeka, kurz, ktorý mi ukáže ako na to a tým si ušetriť čas, peniaze a frustráciu z dlhodobého neúspechu.  za ten minimalizmus- zbaviť sa balastu a nepotrebnosti a zjednodušiť si život a zbytočne sa nerozptyľovať hlúposťami.

Efektivita- nie je čas strácať čas a chceme byt predsa spokojný a plniť si svoje sny.

Efektívnejšie učenie sa nemčiny

Nemčinu sa reálne učím od januára minulého roku (2022). Sú dni keď sa nemčine venujem aj 4h denne a sú dni keď sa nemčine venujem len niekoľko minút. to je normálne a v poriadku lebo to je život a  mam aj iné aktivity a rodinu.

Za ten čas som zistila, že mojou najväčšou slabosťou je gramatika, správne skladanie viet, predložiek a komplikovanejšie vety.

 Niekde som počula, že najväčšia chyba večných začiatočníkov je, že začíname vždy od začiatku. Efektívnejšie by bolo si vybrať to, čo je pre nás ťažšie, naše slabé miesto a tomu sa venovať. Poznám to aj podľa seba som schopná hodiny počúvať audio knihy, pesničky, pozerať YouTubove videa alebo Netflix, ale gramatiku odsúvam na vedľajšiu koľaj.

Anti TO-DO list

Mam ešte jeden super tip. Ak chceš stíhať viac, napíš si  svoj anti to do list na papier. Neviem, ci si to o tom už počula, ale je to zoznam činnosti, ktoré v ten deň robiť nebudeš. Napr.: nebudem skrolovať na sociálnych sieťach, nebudem poobede piť kávu, nebudem pozerať televiziu.

A teraz by to chcelo nejaký zaver 😀

Tento článok som začala písať pred 3 týždňami. Čas beží neúprosne rýchlo a čim toho mam viac, tým beží ešte rýchlejšie. A môj nekonečný do-to list nemá hraníc 😀 tam som si začala robiť Anti To-do list a by som toho viac stihla. Pointa je určiť si tu najdôležitejšiu vec a venovať sa jej. Ak si ako ja, zem as veľa ,, dôležitých“ veci, tak ich jednoducho musíš striedať a vymedziť si na to nejaký časový úsek, deň, dva, týždeň, mesiac.

Dcérkin obraz maľovaný v škôlke
Dcérkin obraz maľovaný v škôlke

Moje kreslenie ma drží, ale nemám ešte jasný štýl. Len si skúšam, čo by som zvládla. Baví ma to, relaxujem pri tom a to je asi jediná vec pri, ktorej myslím len na kreslenie a hlavu dokážem úplne vypnúť od všetkého.

Môj najväčší obdivovateľ je moja dcérka, niektoré obrázky si len odfotím a dám jej a ona mi ich ešte vylepši a dokresli. Keďže väčšinou kreslime spolu, je to náš spoločný čas a ešte jasnejšie vidím ako nás deti napodobňujú a chcú byt takto k nám bližšie. Pravé preto, by sme mali naše koníčky zdieľať s deťmi a zapájať ich čo najviac do aktivít, ktoré vieme robiť spolu, ci už je to upratovanie, športovanie, maľovanie alebo aj spoločné skladať nábytok. Deti sú zvedavé a zaujíma ich, čo a ako robíme.

Ak sa ti článok páčil prosím napíš mi do komentárov. Tvoj názor ma zaujíma.

S láskou Zuzka.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore