nechut do ucenia

Ako prekonať nechuť do učenia sa Nemčiny?

Posledný mesiac bojujem s Nemčinou. Najhorší bol posledný týždeň. Moja chuť do učenia sa nemčiny sa vytratila. Ako prekonať nechuť do učenia nemčiny? Učenie musí byť zábava!

Nedávno som ukončila online tréning na Goetheho Inštitúte na úrovni  B1 a prišla mi ponuka pokračovať ďalej na úroveň B2 za zvýhodnenú cenu.

Na jednej strane som chcela kus oddych a mať kontakt s jazykom zábavnejším spôsobom. Filmy, seriály, hudba, čítanie kníh. Ale viem, že keď nemám dáky termín, nedávam tomu takú prioritu. Zrazu prioritu presúvam na urgentnejšie veci a zas by som nemčinu odkladala. Zároveň som do kurzu vstúpila s kamarátkou. V lete sme ťahali jedna druhú, tak som to nechcela stratiť.

Lenže kurz začal a mne sa tie cvičenia zdali príliš ťažké, veľa som si musela prekladať. Do toho som ochorela a dala si od všetkého prestávku.

Po troch týždňoch choroby som bola opäť fit ale nechcelo sa mi otvoriť kurz a učiť sa. Teraz je to náročnejšie. Kamarátka pokračuje a mňa to motivuje. Lenže ako vrátiť radosť  do učenia?

Čo pomohlo mne sa zbaviť odporu a vrátiť chuť do učenia?

 1. Nenútila som sa do kurzu!
 2. Pustila som si obľúbený film a rozprávku v nemčine.
 3. Našla som si na YouTube nemecké pesničky a hľadala som také, ktoré sa mi páčili aj keď som im nerozumela ( alebo nie úplne).
 4. Na YouTube pozerám videa len v nemčine ale také, ktoré sa týkajú mojich tém. ( pridám link na video mojej najobľúbenejšej influencerky Agnesa Sedina)
 5. Dohodla som si konverzáciu s kamarátkou.
 6. Na Instagrame som si našla Nemku, ktorá rozpráva o svojom chudnutí.
 7. Čítam dvojjazyčnú knihu Sisi.
 8. Začala som hľadať pracovné ponuky tu v Nemecku, aby som si overila, či rozumiem náplni práce a či by sa mi niečo nepáčilo.
 9. Sledujem Máriu lektorku nemčiny, neviem ako to robí, ale po jej videu mám vždy lepšiu náladu.
 10. Počúvam audioknihy. Kníh, ktoré dobre poznám.

Dlhodobo mi najviac pomáhajú vrátiť chuť do učenia nemčiny YouTube videá. Čo tebe pomáha?

Maria akurát otvorila svoj nový kurz A2 gramatika za zvýhodnenú cenu na 4 dni. Nemám spolupráce, len tip pre teba.

Bonus: Náhodou v Kauflande som medzi časopismi objavila limitku. Fanúšikovia Harryho Pottera ma vedia pochopiť. Na tomto som vyrastala 🙂

Ako dlho mi trvalo prekonať nechuť do učenia nemčiny?

Podľa aplikácie na meranie času a efektivity, som mala dva týždne úplne bez otvorenia kurzu a potom 4 dňové odstupy, ktoré sa mi momentálne zúžili na dvojdňové.  Bez toho merania by som nevedela, či moja stratégia pomáha.

Kvalita verzus kvantita

Čo je lepšie? Úprimne? Ako mama dvoch malých deti, nemám dosť príležitostí na plánovaný kvalitný čas s nemčinou, preto sa snažím obklopovať nemčinou koľko sa len dá. Ale keď je aj príležitosť na sústredení čas tak z 20 min sa reálne sústredím 10 min. Kým sa upokojím a hlavne svoje myšlienky, kým si vyberiem, čomu sa povenujem, či gramatike alebo slovíčkam, zaberá to čas.

Preto som rada, že kurz Goethe Inštitút má obmedzený čas. Urobila som si z neho prioritu a keď viem, že mám čas 30 minút, nemusím rozmýšľať čomu sa budem venovať, len pokračujem v úlohách.

Najbližších dňoch si chcem urobiť plán na 12 mesiacov, ak ťa zaujíma ako si plánujem učenie Nemčiny a aké pomôcky používam, daj mi vedieť🙂 Napíš mi dole do komentárov. Poteší ma každá správa.

S radosťou Zuzka!

2 názory na “Ako prekonať nechuť do učenia sa Nemčiny?”

 1. Pingback: Vianočné filmy pre rok 2022 - mini život

 2. Pingback: Priority, Ciele na rok 2023. Iný pohľad - mini život

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore